Haber Tahtası

1 KASIM

İbrahim AYDOĞAN

İbrahim AYDOĞAN

E-Posta : i.aydogan01@hotmail.com

           Ülkemiz beş ayda, bir bütün olarak analiz edilmesi gereken ama sonuçları da birbirinden çok farklı iki seçimi yaşadı. Bizde bu süreci bir bütün olarak analiz etmeye çalışacağız. Aslında 7 Hazirandan 1 Kasıma bütün bu süreci, daha başlamadan 6 Haziranda müthiş bir öngörü ile analiz eden Nureddin ÇOŞAN Hoca Efendinin, “…Ümit ederiz ki gün ola harman ola... SAĞDUYU, istikbalimizi ve dünyayı sara... Gerçek bağımsızlık ve özgürlük yeryüzüne hâkim ola...” sözünden yola çıkarak analiz edeceğiz. Zira böyle bir süreci öngörmek bilimle, teknoloji ile izah olunamaz. İlimle irfanla olur. Sürecin sonunda baktığımızda öngörünün kanıtlandığını görüyoruz. Peki nasıl? Bakanlım…

Gün Oldu; 7 Haziran

           Evet, 7 Haziranda seçim yapıldı ve gün oldu. Çıkan sonuç; Milli İrade bütün siyasi partilere muhasebe yapma fırsatı verdi. Değerlendirmesini bilene. “İktidar partisine 13 yılda yoruldun, yıprandın, dinlen ve kendi iç muhasebeni yap, titre ve kendine dön. Yoksa siyasi partiler mezarlığındaki yerin hazır” dedi. Muhalefet partilerine ise, “yıllardır istediğiniz gibi tek parti iktidarına son verdim. Size de sorumluluk alma, ülkeyi hükümetsiz bırakmama görevi veriyorum. Buyurun…” dedi. Yani 7 Haziran seçimi krizi fırsata dönüştürmek isteyenler için; “Gün oldu”. Başarabilene.
           

Harman Oldu; 7 Hazirandan 1 Kasıma

           Bu süreç milletin verdiği mesajı alma ve gereğini yapma süreciydi. Yoksa ufukta ikinci bir seçim kaçınılmaz olarak duruyordu. Bu süreçte iktidarını kaybeden parti mesajı almışçasına, yönetimi, teşkilatlarını, beyannamesini ve söylemlerini yenilerken, muhalefet partilerinin ise eylem ve söylemlerinde herhangi bir değişiklik yapmadıkları gözlenmiştir. Muhalefet partileri, hükümet ortağı olmayı ve seçim hükümetinde yer almayı reddederek, adeta milletin yaptığı sınavı kaybettiklerini ilan ederek milletin verdiği görevi iade ettiler. Ortalık toz duman oldu, “Harman oldu”. Daha başından görüldüğü gibi süreç tekrar seçimle nihayet buldu.


Sağduyu Hâkim Oldu; 1 Kasım Seçimleri


           1 Kasım seçimleriyle, Milli irade beş ay sonra siyasi partilere yeniden bir not verdi. Sonuç 7 Hazirandan çok farklı sağduyu galip geldi. Tekrar seçimle iktidar partisi 7 Haziranda yaşadığı “Fetret Devrini” geride bırakarak tek başına iktidar oldu. İktidar partisindeki tazelenme, istikrarlı yönetim sergileme gibi hasletler Milli İrade tarafından onaylanmıştır. Bununla birlikte yöntem hatası yapmama konusunda da uyarılmıştır. Muhalefet partileri ise, 7 Haziranda yakaladıkları, suçladıkları iktidar partisinin yerine geçme fırsatını değerlendiremedikleri için sert bir şekilde cezalandırılmıştır. Milli irade muhalefete köklü bir zihniyet değişimi yapmadan bir daha bu fırsatı yakalama imkânlarının olamayacağını göstermiştir.

           Nihai olarak, gün oldu, harman oldu, sağduyu hâkim oldu. Aziz milletimiz tek parti iktidarını tercih ederek, ülkeyi koalisyona ve zayıf hükümetlere mahkûm ederek dizayn etmeye çalışanların oyununu bozmuştur. Bize düşen Nureddin COŞAN Hoca Efendinin 6 Hazirandaki, uzun vadeli “…SAĞDUYU, istikbalimizi ve dünyayı sara... Gerçek bağımsızlık ve özgürlük yeryüzüne hâkim ola...” şeklindeki öngörüsünü temenni olarak görmek ve tüm insanlığın hayrına olan bu temenninin gerçekleşmesi için gayret etmektir. Gayret bizden zafer Allah’tan…

İzlenme: 741 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ