Haber Tahtası

Bir Nesli İnşaa Etmek istiyorsak! DİKKAT..!

İbrahim AYDOĞAN

İbrahim AYDOĞAN

E-Posta : i.aydogan01@hotmail.com

               Bir nesli inşa etmek dünyanın en zor şartlarında, dünyanın en geç olgunlaşan meyvesini yetiştirmek gibidir. Gençlik bugünde istikbali aramak, görmek ve temin etmek demektir. Bir nesli inşa etmek en meşakkatli meyvedir fakat en leziz meyvedir. Öyle ki lezzeti bin yıl bir milletin dimağında etkisini sürdürebilir. Bu çetin ama nefis meyveyi yetiştirmekle iş bitmiyor. Yetiştirdikten sonra onu millete ikram etmeniz gerekiyor ki, lezzetini alasınız. Peki, dünyanın en ilginç, en ince ve en zarif işlerinden biri olan “Bir Nesli İşaa” etmek nasıl mümkündür. İşte imkânı mümküne inkılâp ettiren değerler…

               Âleme nizam vermiş bir ecdadın çocukları olarak medeniyetimizin yeniden ihyasını gerçekleştirecek nesli yetiştirmek veya o neslin bir neferi olmak hepimiz için milli, İslami ve insani bir vazifedir. Tabi ki bu nesil can suyunu yine medeniyet değerlerinden alacaktır. Bu yüzden değerli büyüklerinin/ geleceğin mimarlarının desteği oldukça daima büyüyecek, istiklal ve istikbalimizin teminatı olarak yetiştirmeye devam edecektir.

               Geri kalmış ülkelerin çocukları gibi, ideolojik düşünen, sorunların çözümünün birkaç slogandan ibaret olduğunu zanneden değil, milli, İslami ve insani değerlerle yoğrulan, ilmin rehberliğinde sorunlara doğru çözümler üreten gençler yetiştirmek ilk adımımız olacaktır. Zira “ilk adımı ilim olmayan devlet daim olamaz”.
 
               Ana - babasının ahı almayan, “Ana – bana ahının zehirini içen kurtulamaz” düsturuyla hareket eden anasına, atasına, ecdadına hürmet eden nesiller, dünyaya damga vuracak medeniyetimizin potansiyel gücü olacaktır.

              “Sürekli değişme halinde bulunan bir kâinatta yaşıyoruz. Bu değişime ayak uyduramayanlar, değişmeyi yaşayanların ayakları altında ezilirler” ifadesini benimsemiş, değişimi evvela kendi hayatında tatbik etmiş duruşunu özüyle birleştirmiş bir nesil, ancak Hakk davayı istikbale taşıyabilir. Bunun için de bütün düşmanlara karşı koymak için elinde “iradeli olmak ve çalışmak” gibi iki önemli silaha sahip nesiller hakkı tutup kaldıracaktır.

               Tek lidere bağlılık tehlikelidir. Bir toplum tek lidere bağlı olursa, o lideri ortadan kaldırırlar ve o toplum komutansız kalan ordular gibi dağılır. Herkesin lider olduğu bir liderin değil, medeniyet değerlerinin birleştiriciliği etrafında bütünleşen, karşılaştığı tecrübeleri “irfan terazisi”yle tartıp kararını ondan sonra verecek ferasetli nesiller, Hakk düşmanlarının türlü oyunlarını kolayca bozacaktır.

               İnsanları hırs, kavga ve kıskançlıkla değil, inanç, iman, akıl, fedakârlık ve sevgi üzerine cemiyet(toplumsal düzen) kurmaya davet eden, adalet ve hoşgörüyü tüm cihana hakim kılmaya çalışan bir nesil, sadece milletimizin ve ümmetin değil, tüm dünya toplumlarının istikbalini kurtaracak yegane çare olacaktır.

              Ülkemizde ve dünyadaki gelişmeleri anlamaya, görmeye çalışan, doğruyla yanlışı ayıran, duruşunu özüyle birleştiren. Kafasını devekuşu gibi kuma gömüp yaşadığı ülkede değerlerinin buharlaşmasına kayıtsız kalmayan, "neme lazım" demeyen, "menfaatim" demeyen! Ülkesinin ve milletinin derdiyle dertlenen nesiller, daima mazlumların yanında ve zalimin karşısında olacaktır.

              Prof. Dr. Mahmut Esad COŞAN Hocanın ifade ettiği gibi, hürriyeti aziz şey kabul edip, hürriyetini kimseye vermeyen. Allahın emrine tabi olan. Dünyada tek kişi kalsa da hakk için mücadeleye devam edecek nesiller istiklal ve istikbalimiz için en büyük yatırım olacaktır. Mücadele bizden, muvaffakiyet Allah’tan… “Allahım ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz”. 11.07.2015

İzlenme: 887 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ