Haber Tahtası

Kriz Yönetimi Bağlamında 1 KASIM SEÇİMLERİ..!

İbrahim AYDOĞAN

İbrahim AYDOĞAN

E-Posta : i.aydogan01@hotmail.com

            Köken itibarıyla Grekçe ve Latinceye dayanan “kriz” kavramı dilimizde, İngilizce “crisis” kelimesinin Türkçe seslendirmesinden oluşmuş bir kavramdır. Kriz kavramı farklı dillerde farklı anlamları ifade etmektedir. Kriz, ilk kökeni olan Grekçede (Yunancada) “karar” anlamına gelmektedir. Çincede ise, kriz “wei-ji” olarak söylenen, tehlike ve fırsat anlamına gelen iki simge ile tanımlanmaktadır. Kriz kelimesi Türkçede buhran, afet, felaket gibi anlamlarda kullanılmaktadır. Genç bir kavram olan kriz, bilim literatürüne yeni girmiş ve son yıllarda üzerinde çok durulan bir kavram haline gelmiştir. Zira son yıllarda kriz kavramıyla ifade edilen gelişmelerde çok hızlı bir artış gözlenmektedir. Bilimsel bir kavram olarak kriz, beklenmedik bir şekilde gelişen, bir kurum veya topluluğun varlığını ve hedeflerini tehdit eden, önlem alınması gereken durum demektir. Kriz, acil müdahale gerektiren ani olaydır. Kriz arzu edilmeyen sonucu olan, planlanmamış olgu veya olaylar zinciridir. Kısaca kriz, bir kurum veya toplumun bekası için tehlike ve kırılma anıdır.

      Krizler sonuçları itibarıyla birçok fırsatı da beraberinde getirebilir. Bu durumda başarılı bir kriz yönetimi, tehlikeyi fırsata dönüştürme sanatı olarak ifade edilebilir. Kriz sonrası dönem, ya çözüm olur ve kriz atlatılmış olur ya da krizin yıkıcı etkisiyle çöküş süreci yaşanır. Sonuç ne olursa olsun, kriz nesnel olarak değerlendirilip mevcut sistemin açıklarının ve hatalarının görülmesi gerekir. Bu durum krizin tecrübeye dönüştürülmesinin başlangıcını oluşturur. Krizlerin iyi tahlil edilip, tecrübeye ve fırsata dönüştürülmesi kurumlar için, hem büyüme fırsatı sunacak hem de, gelecekte karşılaşılacak olası krizlere karşı hazırlıklı ve dayanıklı hale gelmeyi sağlayacaktır. Krizler büyük fırsatları da beraberinde getirebilir. Tarih tehlikeyi fırsata dönüştüren hakiki liderlere defalarca şahit olmuştur. Anadolu’yu Türk Milletine vatan eden Selçuklu Sultanı Alp – Arslan’nın Malazgirt Savaşı öncesinde askerlerine “Burada emreden komutan, emredilen asker yoktur, hepimiz eşitiz. İsteyen bırakıp memleketine dönebilir. Fakat biliniz ki ben kalıp benimle kalanlarla savaşacağım, ölürsek şehit olacağız, kazanırsak tarih bizden kahramanlar olarak bahsedecektir” diyerek, Bizans tehlikesi karşısında, sayıca az olan ordusunun moral değerlerini yükselterek, krizi nasıl fırsata dönüştürdüğüne tarih sayfaları okuyanlara hayranlık uyandıracak şahitliği yapmıştır. Türkiye Selçuklu Devletinin dağılma sürecine girmesiyle oluşan kriz ve karmaşa ortamında yararlanarak emsalsiz bir cihan devletinin temelini atan Ertuğrul ve Osman Gazi’nin ve torunları II. Abdülhamit’in İngilizler ve Almanların, Musul petrolleri üzerindeki rekabetinden yararlanarak, Musul petrollerinin mülkiyetini kendi üzerine geçirmesi, tehlikeyi fırsata dönüştürme konusunda gerçek birer sanatçı /kriz yönetim uzmanı olduklarının göstergesidir.
                     
           Bütün bu örnekler krizin Çincede tehlike ve fırsat kavramlarıyla ifade edilmesinin ne kadar doğru bir tespit olduğunu kanıtlamaktadır. Dolayısıyla asıl maharet krizi önlemek değil, krizlerden yeni fırsatlar çıkarabilmektir. Bu da ancak, hazırlıklı olanların, soğukkanlı olanların, her zaman yeni bir hamlesi bulunanların icra edebileceği bir sanattır.
                     
     Bu bağlamda, 7 Haziran seçimlerinden bu yana hükümetsiz geçen ve bir anlamda krizi yaşayan ülkemizde, 1 Kasım seçimleri aziz milletimizin önünde bir fırsat olarak durmaktadır. Zira 7 Hazirandan bugüne yaşananlar Milletimize tuzak kurulduğunu göstermeye yetmektedir. İşte bu yüzdendir ki tuzağı bozmanın en doğru yolu yine millete gitmek olmuştur. Bütün siyasi krizleri seçim sandıklarında çözmeyi başaran İrade-i Milliye bir kez daha tecelli edecektir ve bütün tuzakları ters yüz edecektir inşallah. Böylece yüce milletimiz akmakta olduğu medeniyet, ümmet davası mecrasına kaldığı yerden devam edecektir. Aziz milletimiz 1 Kasımda sorumluluktan kaçanlara da hak ettikleri notu verecektir. Sonuç ne olursa olsun 1 Kasımda zafer Allah’ın yardımıyla milletimizin olacağını ümit ediyoruz. Selam ve dua ile…

İzlenme: 775 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ