Haber Tahtası

Milli + İSLAMİ + İnsani=Medeniyetimiz

İbrahim AYDOĞAN

İbrahim AYDOĞAN

E-Posta : i.aydogan01@hotmail.com

       İnsanlık tarihinin en kâmil medeniyetlerinden birini inşa etmiş aziz bir milletin mensubuyuz. Öyle bir medeniyet ki, devleti “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” ifadesi üzerine ihdas etmişiz. Aslında ecdadımızın dünyaya nizam veren medeniyeti üç ana unsur üzerine inşaa edilmiştir. Bunlar; Milli, İslami ve İnsani esaslardır. Medeniyetimizin temeli olan bu üç kavram aynı zamanda bugün insanlığın en çok muhtaç olduğu değerlerin de ta kendisidir. Bu kavramalar;

Milli;
           Milli; bir millete ait olmak, milleti oluşturan değerleri veya bir milletin kendine has maddi-manevi unsurlarını ifade eder. Medeniyetimizin üç ayağından biri milliliktir. Millilik ve milliyetçilik, Türk Milletinin Müslüman olmadan önce dünyaya hâkim olma(Türk Cihan Hâkimiyeti Anlayışı)arzusu idi. Türkler Müslüman olduktan sonra ise, İslam’ın millet anlayışında ifadesini bulduğu gibi, Ümmeti İslam’ın değerlerinin bütünleşmesi, Türk Cihan Hâkimiyeti anlayışı ile İslam’ın Cihat anlayışının izdivacı ve çocuklarının Mücahid olması anlamına gelmiştir. Yani İslam’ın dünyaya hâkim olma davasıdır. Yani daha kuvvetli bir ruhtur. Dikkat edersek bizim tarihimizin hiçbir döneminde millilik veya milliyetçilik bir etnik kökene mal edilmemiş ve bir ırkın sınırları içine hapsolmuş dar bir kavram olmamıştır. Bugün dünyada millilik veya milliyetçilik denilince Fransız İhtilalının yaygınlaştırdığı, böl-yönet- yut mantığı ile dünyaya tahakküm etmeye çalışanların uydurduğu ırk esasına dayalı milliyetçilik akla gelmektedir. Aslında bu tarz milliyetçilik bir değer olmadığı gibi, tuzaktan başka bir şey değildir. Zira bu Emevi tarzı milliyetçiliktir ki, Emevilerin sonunu getiren politika olmuştur. Bizim ihtiyacımız olan Fransız usulü milliyetçilik değil, ecdadımızın Milli ve manevi değerlerle yoğurduğu, aziz milletimizi ve Ümmeti İslam’ı küfrün karşısında tek millet olarak kabul eden, dünyaya huzur ve saadeti getiren milliyetçiliktir. Küfre karşı tek millet olmak yegâne kurtuluş reçetemiz olacaktır.

İnsani;
       İnsanı eşrefi mahlûkat olarak kabul eden medeniyetimizin en önemli vasıflarından biri de insanı merkeze almasıdır. Bize göre insan milletin ve devletin varoluş nedenidir. Bu yüzden merkezde yer alır. Dolayısıyla medeniyetimizin değerleri incelendiğinde insani olmayan tek bir tatbikat göremezsiniz. Hatta ecdadımız insaniliği sadece insanla sınırlı bir kavram olarak görmemiştir. Mahlûkata(hayvanlar, bitkiler bütün canlılar) hizmeti, en az insana hizmet kadar önemli addetmiştir. Öyle ki, "Dirahta ger ziyan etse karınca Günah var mıdır anı kırınca?" Kanuni Sultan Süleyman; Eğer karınca ağaca zarar verir, onu kurutursa onu yok etmenin bir günahı var mıdır? Diye sorunca; Şairliği de bulunun Ebüssuud Efendi, manzum soruya manzum bir cevap verdiği,
"Yarın Hakkın divanına varınca, Süleyman'dan hakkın alır karınca..." İfadesini benimsemiş bir medeniyetin mensuplarıyız.

       İslami; Yüce dinimiz, bizi biz yapan değerlerimiz. İnancı, dili, rengi, cinsiyeti ne olursa olsun hiçbir ayrım yapmadan tüm insanlığı Hakka çağıran, adaletin, hoşgörünün, huzurun, barışın, kardeşliğin teminatı inancımız. Medeniyetimizin temel en değeri İslam’dır. Aslında medeniyetimizin İslami yönü yukarıda ifade ettiğimiz, milli ve insani vasıflara da yön veren onları da içerisinde yoğuran ana vasıftır. İslam ümmeti tek millet, “ben”i “biz”, cahiliyeyi asrı sadet yapan, Peygamber Efendimizi(s.a.v.) öldürmeye giden zalim Hattabın oğlu Ömer’i, insanlık tarihinin en adil insanlarından biri olan Hz. Ömer’e dönüştüren en kâmil din İslam. Sonuç olarak, medeniyetimizi yeniden ihya etmek gibi bir davamız olacaksa bunu ecdadımızın tatbik ettiği gibi; milli, İSLAMİ ve insani esaslarla yoğrulan bir nesli inşa etmek durumundayız. Milli, İslami ve insani olmayan hiçbir organizasyonun içinde yer almamak durumundayız. Dolayısıyla gelişmeler karşısındaki duruşumuzu belirleyecek olan İrfan Terazimizi, Milli, İslami ve İnsani değerlere dayanarak, Hakk üzere ayarlamamız elzemdir.

“Planını doğru yapmayanlar, başkalarının palanına uymak zorunda kalırlar”… 19.07.2015

İzlenme: 790 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ