Haber Tahtası

Öğretmenlerin Beklentileri -2; Ekonomik Şartlar

İbrahim AYDOĞAN

İbrahim AYDOĞAN

E-Posta : i.aydogan01@hotmail.com

             Öğretmenler başta olmak üzere tüm kamu çalışanları için hayati önem taşıyan toplu sözleşme görüşmelerinin olduğu şu günlerde, böyle bir konuyu gündeme getirmeyi düşündük. Daha önceki yazımızda öğretmenlerin mesleki özerklik isteğinden bahsetmiştik. Öğretmenlerin beklentilerinden bir diğeri de ekonomik şartlardır. Öğretmenlerin eğitim – öğretim liderliği yapabilmeleri için ekonomik olarak rahatlamaları şarttır. Eğitimin en önemli üç unsurundan biri olan öğretmene ekonomik olarak gerekeli kıymeti vermeden eğitimde verimi ve kaliteyi artırmak mümkün değildir. Nitekim tarih boyunca bilgiyle, bilimle ekonomi birlikte var olmuştur. İyonyalılarda para ile birlikte bilimin gelişmesi, Avrupa’da, coğrafi keşiflerle zenginleşen Mesenler sınıfının bilime para harcamasıyla aydınlanmanın başlaması, Osmanlı Devletinde müderrislere üst düzey maaş verilmesi ve eğitime yapılan yatırımla bilimin gelişmesi gibi, tarih parasız ilim olmayacağının sayısız örnekleriyle doludur. Ayrıca çalıştığı okuldaki hizmetliden daha az maaş alan ve eve ekmek götürme kaygısıyla yaşayan, yapılan araştırmalarda birçoğunun geçim sıkıntısından dolayı ek iş yaptığı öğretmenden düşünme ve üretme beklemek fazla iyimserlik olur. Milli Eğitim Bakanlığının 2013 yılı sınav ücretlerine yapılan zamla ilgili açıklamasında(o günden bu güne de fazla değişiklik olmadı zaten), bina sorumlusuna % 15 (107,40 TL’den 124,23 TL’ye çıkarak), güvenlik personeline % 17 (58,06 TL’den 68,32 TL’ye çıkarak), hizmetliye % 33 (46,45 TL’den 65,12 TL’ye çıkarak) zam verilmiştir. Aynı çizelgede öğretmenin sınav ücretine % 5 (41,5 TL’den 43,5 TL’ye çıkarak) zam verilmesi öğretmenlik mesleğinin saygınlık derecesini gösteren çok küçük ama önemli bir gerçekliktir. Bu şekildeki bir tablonun öğretmenliğin statüsüne katkıdan çok zarar getirdiği aşikârdır. Peki, ülkemizde durum böyle iken dünyada öğretmenlerin ekonomik durumları nasıl? Uluslar arası mukayese yaparak gerçeği daha iyi görme imkânı buluruz kanaatindeyim. OECD ülkelerinde 2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ülkemizde öğretmen maaşlarının OECD ülkeleri ortalamasının çok altında olduğu ortaya çıkmıştır. Türkiye’de bir öğretmenin yıllık maaşı 15 bin dolar civarındayken, OECD ülkeleri ortalaması 30 bin dolar civarındadır. Dolayısıyla böyle bir ekonomik duruma sahip bir mesleğin geleneksellikten gelen kutsallığın verdiği saygınlıkla varlığını ve kıymetini sürdürmesi mümkün olmayacaktır. Bugün ülkemizin hayati sorunlarından birinin beyin göçleri olması da bu durumu kanıtlar niteliktedir.
               Sonuç olarak eğitim sisteminin lokomotifi konumunda bulunan ve 21. Yüzyılın Türkiye’sinde “Stratejik Öğretim Liderliği” olarak idealize edilen öğretmenlik mesleğini hak ettiği kıymete kavuşturmadan başarılı olmak pek mümkün görünmemektedir. Ayrıca milletimizin istikbalini inşa edecek olan öğretmenlerin beklentilerinin bencil istekler olarak değil, eğitim sistemimizin geleceği açısından bir zorunluluk olarak görmek idareyi elinde bulunduranlar için sorumluluktur. Zira öğretmenlerinin beklentilerine cevap veremeyen bir sistemin öğretmenlerinden sayısız sorumluluk beklemesi ve bu beklentilere kavuşma olasılığı daima asgari düzeyde kalacaktır. Nitekim tarih ekonomik yönden bağımsız, mesleki yönden özerk olmayan bilgi insanlarıyla eğitimde başarıyı yakalamış bir topluma şahit olmamıştır. Toplu sözleşme görüşmelerinde sendikalarımız burada ifade ettiğimiz ve daha birçok özlük hakkı, hakkıyla savunacaklardır inşallah.
               Toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde, genel yetkili sendika temsilcilerimizin basın yayın organlarındaki güven ve kararlılık mesajları umut vericidir. Toplu sözleşme görüşmeleri sendikalarımız için birer imtihandır. Bu anlamda milyonlarca kamu çalışanı dört gözle sendikaların dik duruşunu görmeyi umut etmektedir. Üyeliklerle sendikalara güven veren çalışanlarımız inşallah hak ettiği hakları alacaktır. Sendikalarımıza bu önemli süreçte başarılar diliyoruz.

İzlenme: 742 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ