Haber Tahtası

“ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN”dır?

İbrahim AYDOĞAN

İbrahim AYDOĞAN

E-Posta : i.aydogan01@hotmail.com

Bir şafak vakti, “öyle bir yazı yazayım ki, başta kendime olmak üzere, bu ülkeye, bu ümmete gönül vermiş bu toplumun sağduyulu fertlerine muhabbet dolu bir hatırlatma, dostça bir uyarı ve kardeşçe bir dikkat çekme olsun” diye düşündüm. İşte o sırada, son dönemde sıkça gündeme getirilen, “Şimdi Değilse Ne Zaman” temasını hatırladım. Evet, “Şimdi Değilse Ne Zaman”dır?

Üç yüzyıldır, cehalete sürüklenen, sabah rüzgârlarında savrulup giden, acı ve zevk gibi nefsani ve şeytani yöntemlerle uyutulan/uyuşturulan ümmetin uyanış vakti, “Şimdi Değilse Ne Zaman”dır?

Kendi mezhebini, cemaatini, partisini din gibi kabul ederek, ümmetin birliğinin önüne duvarlar ören kör cahiller gibi yaşamaktan vazgeçip, Nureddin Coşan Hoca Efendinin de ifade ettiği gibi, “Kur’an ve Sünnete tabi olan herkes benim ihvanımdır” demenin vakti, “Şimdi Değilse Ne Zaman”dır?

Üst Aklın, Soğuk Savaşı ABD lehine bitiren Kriz Hilali teorisinden, Şii Hilali teorisine geçerek, bir yandan Türkiye ile Sünni İslam Dünyası arasına duvar örerken, diğer yandan da Mukaddes Beldeleri işgal edip bütün İslam Dünyasını kalbinden vurmaya çalışan etnik ve mezhebi milliyetçilik fitnesine dur demenin vakti, “Şimdi Değilse Ne Zaman”dır?

Kendini kurtarmak için kurtarıcı lider bekleyen anlayıştan kurtulmanın, tek lidere bağlı olmanın tehlikeli olduğunun, herkesin lider gibi yetişmesi gerektiğini görmenin vakti, “Şimdi Değilse Ne Zaman”dır?

Garbın afakını saran çelik zırhlı duvardan, ülkesine, milletine ve ümmete yapılan hayâsızca akına karşı, benim iman dolu göğsüm gibi serhattim var demenin vakti, “Şimdi Değilse Ne Zaman”dır?

Binlerce yıllık geleneği ile Oğuz’un Kutlu Töresini, İslam ile şereflendiren ecdanın değerlerinden hareketle, çağa uygun, aşırılıktan uzak, Hakk’a dayalı bir Yeni Bir Medeniyet hamlesi yapmanın vakti, “Şimdi Değilse Ne Zaman”dır?

Ülkemizde ve dünyadaki gelişmeleri anlamaya, görmeye çalışan, doğruyla yanlışı ayıran, duruşunu özüyle birleştiren. Kafasını devekuşu gibi kuma gömüp yaşadığı ülkede değerlerinin buharlaşmasına kayıtsız kalmayan, "neme lazım" demeyen, "menfaatim" demeyen! Sağduyulu Öz olmanın vakti, “Şimdi Değilse Ne Zaman”dır?

İnsanları hırs, kavga ve kıskançlıkla değil, inanç, iman, akıl, fedakârlık ve sevgi üzerine cemiyet(toplumsal düzen) kurmaya davet eden, adalet ve hoşgörüyü tüm cihana hâkim kılmaya çalışan bir tek kişi kalsa da Hakk için mücadeleye devam etmenin vakti, “Şimdi Değilse Ne Zaman”dır?

İlim öğrenmeyi inancın ilk emri olarak görüp uygulayıp, ilmiyle amel edip, Kur ’ani ilimlerle gönül dünyasını açıp, dünyevi ilimlerle teknik öğrenerek feraset ehline dâhil olup, ateşe üşüşen kelebekler gibi, gördüğü ateşi ışık zanneden cehaletten kurtulup, ışık ile ateşi, Hakk ile batılı ayırmanın vakti, “Şimdi Değilse Ne Zaman”dır?

Prof.Dr. Esad Coşan Hoca Efendinin son sohbetinde son sözlerindeki, “Allah’tan korkun, ibadetlere devam edin, ahlakınızı güzelleştirin” tavsiyesinde olduğu gibi, Allah’tan korkmanın, ibadetlere devam etmenin, ahlakımızı güzelleştirmenin vakti, “Şimdi Değilse Ne Zaman”dır?

Ecdadın “Dinü Devlet Mülkü Millet”(Din, Devlet, Ülke, Millet) anlayışıyla yoğrulan Milli, İslami ve İnsani değerler üzerine kurulu medeniyetimizin yeniden ihyası için çalışmanın vakti, “Şimdi Değilse Ne Zaman”dır? Üstad Necip Fazıl’ın, “Yüz üstü çok süründün ayağa kalk Sakarya!” dediği gibi ayağa kalkmanın vakti, “Şimdi Değilse Ne Zaman”dır?

Soruyorum kendime, hepimize ve cevap bekliyorum; bütün bunların zamanı “Şimdi Değilse Ne Zaman”dır? Selam ve dua ile…

İzlenme: 1275 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ