Haber Tahtası

SONUÇ ANALİZ; 16 NİSAN 2017 HALKOYLAMASI

İbrahim AYDOĞAN

İbrahim AYDOĞAN

E-Posta : i.aydogan01@hotmail.com

Tarihimizin 6. Anayasa Halkoylamasını da geride bıraktık. Türk Milleti her daim olduğu gibi bu sınavdan da yüzünün akıyla çıktı. Türk Milleti ilk kez doğrudan, bizzat kendisi tarafından bir hükümet modeli belirledi. Darbelerin ürünü olan parlamenter sistem tarih oldu. Yeni, yerli ve İLK MİLLİ HÜKÜMET SİSTEMİMİZ, Partili Cumhurbaşkanlığı kabul edilerek yasalaştı. Tabiki sandıktan sonuç tartışmasız EVET. Neden tartışmasız diyorum. Çünkü millet ne karar verirse versin doğrudur ve milletin kararı sorgulanmaz karara saygı duyulur. Eğer kendinizi değil milletin kararanı doğru/yanlış şeklinde sorgulamaya kalkarsanız. Hem kaybetmeye mahkûm olursunuz hem de Milli İradeye saygısızlık etmiş olursunuz. Bu genel hatırlatmadan sonra Milletin sandıkta verdiği mesaja bakalım.

Türk Milleti her seçimde olduğu gibi bu halkoylamasında da her iki tarafa mesaj ve sorumluluklar yüklemiştir. Sandıktan çıkan sonuç olarak EVET açısından bakacak olursak; Milli İrade, %51,4 evet oyu ile değişim istediğini ortaya koydu. Artık darbe ürünü, hükümet krizlerine ve ekonomik krizlere yol açan istikrarsız, darbe ürünü, yerli ve milli olmayan bir hükümet modeliyle yönetilmek istemediğini beyan etti. Bütün bunları derken evet kampanyasını yürüten, başta iktidar partisi olmak üzere siyasi partilere de sorumluluğu yükledi ve 2019’a kadar dikkatle takip edecektir. Zira 2019’a kadar yapılması gereken çok şey var. Tartışmasız kabul edilen Partili Cumhurbaşkanlığı modelinin 2019’da hayata geçirilmesi için çok yoğun bir hazırlık süreci ve yasal düzenlemeler zinciri gerekiyor. İşte bu düzenlemeler sırasında herkesin yapacağı çalışma, gayret, samimiyet Millet tarafından kaydedilecektir ve 2019’da sandığa yansıyacaktır. Dolayısıyla evet kampanyası yürütenler için asıl sınav şimdi başlıyor. Bundan sonra yapılması gereken en önemli şey, Milletin verdiği evet kararına sonuna kadar sahip çıkmaktır. Milletin istediği değişimleri en iyi şekilde gerçekleştirerek ülkeyi 2019 Partili Cumhurbaşkanlığı sistemine hazırlamaktır. ŞEYH EDEBALİ’ye atfedilen “BEREKET BÜYÜKLERLE BERABERDİR… Haklı olduğun mücadeleden korkma! Bilesin ki atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler.” sözünü hatırlatıyoruz.

HAYIR kampanyasını yürütenler açısından bakacak olursak; Millet, evet çıkan sonuca saygı duymalısınız, daha çok çalışmalısınız, Milletin değerleriyle ve istekleriyle daha fazla hemhal olmalısınız mesajı verdi. Milli İrade HAYIR için verdiği %48.6 desteğin sonucunu da gözlemleyecek, hayır kampanyası yürütenlerin duruş ve hareket tarzlarını da kaydedecek ve 2019’da da sandığa yansıtacaktır. Eğer burada Milletin üzerlerine yüklediği sorumlulukla milletle beraber hareket ederlerse kazanımları artacaktır ve daha da güçlenme fırsatı yakalayacaklardır. Yoksa seçimi kaybetmenin getirdiği öfke ve tepki ile hareket ederek yanlış yaparlarsa, %48.6’lık destek hızla azalmaya başlayabilir. Hele hele bugün ana muhalefet partisi yetkililerinin yaptığı “halkoylaması sonucunu tanımıyoruz, sonuçta evet çıkmamıştır, hayır oyları daha fazladır” gibi aslı astarı olmayan ve toplumda da bir karşılığı olmadığı gibi tepkilere yol açan feveranlar ederseniz, kaybettiğiniz bütün seçimlere rağmen hatayı kendinizde değil, diğer partilerde, YSK’da ve daha vahimi Millette bulursanız tekrar tekrar kaybetmeye mahkûm olursunuz. %50+1 oy yeterli iken, 1 milyon 380 bin daha fazla evet oyuna rağmen Milletin verdiği kararı tanımıyorum demek siyaseten tarihi hata olur. Bu durum şimdiden 2019’da kaybedeceğinizi bizzat kendinizin ilan etmesi gibidir.

Tüm taraflar halkoylamasından çıkan sonuçları ve Milli İradenin verdiği mesajları çok iyi analiz etmek ve o doğrultuda kendisine istikamet çizmek zorundadır. Biz her iki tarafa da bu ülkenin evlatları olduklarını aklıselim bir şekilde Milletin istek ve beklentilerine göre hareket etmeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Anahtar Milletin elindedir ve çizgisi Millet olana kaybetmek yoktur. Hiçbir beşeri güç Milletle zıtlaşamaz. Zıtlaşana Millet sandıkta bedelini ödetir. Millet kimin ne yaptığını çok iyi gözlemliyor ve bunu da sandığa kesinlikle yansıtıyor. 16 Nisan 2017 Halkoylaması sonucunda kabul edilen Partili Cumhurbaşkanlığı Sisteminin, Ülkemize, Milletimize ve Ümmete hayırlı olmasını temenni ediyorum.

İzlenme: 860 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ