Haber Tahtası

EVET DEMELİYİZ, ÇÜNKÜ…

Mehmet ASLAN

Mehmet ASLAN

E-Posta : aslanmehmet01@yahoo.com

Anayasa, Bir devletin yönetim biçimini belirten, yasama, yürütme, yargılama güçlerinin nasıl kullanılacağını gösteren, yurttaşların kamu haklarını bildiren temel yasa, kanunuesasi anlamına gelmektedir. İnsanlığın var olduğu ilk çağlardan bu yana topluluk olarak yaşayan, bir arada olan insanlar kendilerine göre bir takım kurallar koymuşlar ve bu kurallara uyulmasını sağlamaya çalışmışlardır. Elbette ki bu kuralların amacı toplum içinde meydana gelebilecek kaotik bir ortama izin vermemek, herhangi bir kimsenin alanına girmemek vb gibi insanı ön plana çıkarmaktır. Bugün bu yazımızda Anayasanın öneminden ziyade önümüzdeki günlerde yapacağımız halk oylamasıyla ilgili yapacağımızın olumlu (Evet) tercihin gerekliliği üzerinde durmaya gayret edeceğiz.

Allah nasip ederse, 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak olan Halk Oylamasında hepimiz oy kullanacağız, hepimizin bir oyu var ve bu oy bizim en büyük gücümüz, en etkili silahımız ve en demokratik hakkımızdır. Bu hakkımızı en doğru yerde kullanmak da bize düşen büyük bir sorumluluktur. Vatanımız, milletimiz, ailemiz, çocuklarımız, gençlerimiz, kısacası kendine faydası olmayan, kendisine yapılan iyilikleri bilmeyen ve anlamayan insanlarımız için dahi bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmeliyiz. Yani kısacası, değişime, gelişime, istikrara, terörle mücadeleye, dünya beşten büyüktür sözünü doğrulamaya, vatanımızı muasır medeniyetler seviyesine yükseltmeye, milletimizi dünyada saygın bir konuma getirmeye ve bunlar daha binlerce olumlu gelişmeler için EVET demeliyiz.

Peki Anayasa değişikliğine niçin ihtiyaç duyduk ve değiştirmek istiyoruz? 1982 yılında hain bir darbe yönetimi sonucu hazırlanan şuan yürürlükteki anayasa, zamanla milletimizin ve devletimizin ihtiyaçlarını karşılamayan, beklentilerine cevap veremeyen ve sorunları hızlı çözemeyen bir hale gelmiş durumdadır. Mevcut anayasa, tabiri yerindeyse, gelişen ve büyüyen bir yiğit, delikanlı gence dar gelen, eski bir gömlek gibidir. Eskimiş ve artık bize uymayan bu gömleği değiştirmek, boynumuzun borcu, bir vefa göstergesidir. 1982 anayasası ülkemizi yönetmek için şeklen uygun olsa da, Milli İradeyi yansıtmadığı, halkın serbest oylarıyla tercih edilmediği, yapılmadığı için her zaman meşruluğu tartışılan bir anayasadır, çünkü bu anayasa halkın oylarıyla seçilmiş milletvekillerin tarafından değil, hain darbeciler ve darbecilerin atadığı kişiler eliyle hazırlanmış bir anayasadır.

1982 Anayasası zaman zaman ciddi krizlere sebep olan ve milletimizi oyalayarak diğer ülke ve milletlerden geride bırakan adeta bir bukağı gibi bir engeldir. 1982 anayasasının parlamenter sistemi getirmesi hantallığı da beraberinde getirmiştir. Parlamenter sistemin en büyük dezavantajı Hükümet istikrarsızlıklarına neden olmasıdır. Çok sayıda siyasi partinin parlamentoda yer alabildiği parlamenter sistemde Türkiye çok sayıda hükümet kriziyle karşı karşıya kalmıştır ki artık ülkemiz krizlerle anılır hale gelmiştir. Hızlı bir şekilde alınması gereken kararlar alınamamakta, çözülmesi gereken sorunlar çözülememektedir. Ta ki 3 Kasım 2002 tarihine kadar. Bundan sonra da hükümet krizleriyle anılmamak için devlet ve millet olarak gereken adımı atmak zorundayız. Bu yüzden 16 Nisan, tarihi günde EVET demeliyiz.

İzlenme: 608 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ