Haber Tahtası

Kelimelerle Dünyamız

Mehmet ASLAN

Mehmet ASLAN

E-Posta : aslanmehmet01@yahoo.com

           Köken bilimi veya Antik Yunan dilinde etimoloji, bir dildeki sözcüklerin kökenlerini ve bunun bir gereği olarak o dilin diğer dillerle ve o dili konuşan toplulukların geçmişten bugüne diğer topluluklarla olan kültürel ilişkilerini araştırır. Etimoloji kelimesi de asıl, hakiki, gerçek anlamındaki étymos ile söz, kelime anlamındaki lógos kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. İnsan kelimelerle düşünür, kelimelerle hisseder, kelimelerle eğitilir, kelimeler rüyalarımızı bile şekillendirir. Diğer yandan da inançlarımızı, düşündüklerimizi ve yapmak istediklerimizi kelimelerle somutlaştırırız.

           Günlük hayatta binlerce kelime kullanıyoruz. Peki, bu kullandığımız kelimelerin kökenini hiç düşündük mü? Yoksa siz de kullandığınız bütün kelimelerin Türkçe’ye ait olduğunu mu sananlardan mısınız? Binlerce yıldır üzerinde yaşadığımız Orta Asya ve Anadolu gibi stratejik ve mümbit coğrafyalarda gerek yaptığımız savaşlarla ve gerekse sınır yakınlıklarıyla birçok ilişki sonucunda bir takım etkilenmeler oldu. Bu etkilenmeler de yaşamımızda, kültürümüzde ve dilimizde değişikliklere neden oldu. Tarihte birlikte, tek çatı altında, aynı devlet himayesinde yaşadığımız ve din kardeşlerimiz olan Araplardan Arapça kelimeler, birçok savaş yaptığımız ve 1639 yılından beri ülkemize sınır olan Farslardan (İranlılar) Farsça kelimeler ve günümüzde birçok ülkede konuşulması ve ülkenin siyasi olarak çok güçlü olması nedeniyle dünyada hızla yayılan İngilizceden dilimize, güzel Türkçemize birçok yeni kelime katılmıştır. Bu kelimeler milletimiz tarafından kullanıldığı ölçüde benimsenmiştir ve kabul edilmiştir.

           Kullandığımız kelimeler dünyamızı belirler. Eğer çok fazla Arapça ve Farsça kökenli kelimeler kullanıyorsanız, bu sizin tarihe olan bağlılığınızı gösterebilir. Eğer çok fazla İngilizce kökenli kelimeler kullanıyorsanız, bu sizin dilimiz Türkçeyi yeterli görmediğinizi, modern olduğunuzu göstermek istediğinizi gösterebilir. Bu yüzden kullandığımız kelimeleri doğru seçmeye özen göstermeli, karşımızdaki kişinin bizi en iyi şekilde anlayacağı bir dil kullanmalıyız. Özenle ve düşünerek kullandığımız kelimeler karşımızdaki kişiyi derinden etkileyebilir, anlatmak istediğimizi tam anlamıyla anlatabilir. Nitekim bu konuda ünlü düşünür Konfüçyüs “Kelimelerinin gücünü bilmeden insanların gücünü bilemezsiniz.” demiştir.

           Kelimeler birer âlemdir. İnsanın içinde tarihin, şimdinin ve geleceğin saklandığı bir âlem. Sevginin, korkunun, nefretin daha birçok duygumuzun abideleridir kelimeler. Bununla birlikte fikir ve düşüncelerimizi açıklamak ve ifade etmek için kullandığımız kelimeler bizim dünyamızdan izler taşır. İçimizde ne varsa, dışımıza da o vurur. İnsan ne ise kullandığı kelimeler de odur. Kullandığımız kelimeler hayatımızı sınırlandırabilir veya genişletebilir. Hayatımızın rengi kelimelerimizin rengini Kelimelerimizin rengi hayatımızın rengini belirler. Selametle.

İzlenme: 785 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ