Haber Tahtası

Neleri Öğrenebiliriz?

Mehmet ASLAN

Mehmet ASLAN

E-Posta : aslanmehmet01@yahoo.com

         Okulların kapanmasıyla birlikte belli bir süreliğine hem dinlenmeye hem de farklı etkinlikleri gerçekleştirmeye zaman ayırma fırsatı doğdu. Umarım yaz tatili tüm öğrencilerimiz için kendilerini geliştirecekleri, yeni şeyler öğrenecekleri, gezip yeni yerler görebilecekleri, kısacası verimli bir şekilde geçirebilecekleri bir fırsat olur.

         Kendimizi geliştirmek sadece eğitim kurumlarında, kurslarda olacak diye bir kaide yoktur, Öğrenmek sadece okullarda olmaz. Öğrenmek bazen bir sokak ortasında bazen planlanmış kurslarda ve okullarda bazen de kendimizin belirlediği herhangi bir yer ve zamanda olabilir. Öğrenmenin yeri ve zamanı olmadığı gibi yaşı da yoktur. “Kendinizi; genç ya da ihtiyar, kadın ve erkek ayırımı yapmadan, suni mazeretler üretmeden her gün, her an eğitin ve sürekli geliştirin.” İlkesinden hareket ederek kendimize sürekli yeni bir şeyler katma, farklı şeyler öğrenme, yapmadığımız olumlu davranışları kazanmaya çalışma yani her türlü kendimizi geliştirme yolunda olmalıyız.

         İşte tamda bu noktada aklımıza gelen ilk sorulardan bir tanesi, Peki Neleri Öğrenebiliriz? sorusudur. Elbette bu soruya herkesin kendi ilgi alanlarına, yeteneklerine, uzmanlık alanlarına, isteklerine ve dünya görüşüne göre verilebileceği pek çok yanıtı vardır. Burada ben de sizlere faydalı olabilecek, belki de bir yol ışığı, ipucu olabilecek, öğrenilebilecek birkaç öneriden bahsedeceğim. Bu öneriler benim şahsi kanaatim olup, katılıp katılmamak size kalmıştır.

         Bu önerilerden ilki, Kur’an-ı Kerim okumasını öğrenmek. Kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim hepimizin bildiği gibi Arapça dilinde bir kitaptır ve okuması ilk başlarda zor gelse de biraz gayret ve çalışma sonrasında hiçte zor olmadığı anlaşılacaktır ve rahat bir şekilde okunacaktır. Kur’an-ı Kerim öğrenmek için cami, vakıf ya da derneklerin açtıkları yaz kurslarına katılabilirsiniz.

         İkinci önerimiz, Yüzmeyi bilmek. Yüzmek her ne kadar her zaman zorunda olmadığımız bir şey olsa da karşılaşabileceğimiz olası bir afet durumunda ya da bir kaza durumunda çok işimize yarayacak bir yetenektir. Her yıl yüzlerce insanımızın sadece yüzme bilmediğinden ölmesi bize yüzme bilmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Yüzmeyi öğrenmek için Gençlik ve Spor Müdürlüklerinin, Belediyelerin ya da özel havuzların açtığı kurslara katılmakta fayda var.

         Üçüncü önerimiz, Bilgisayar kullanmayı bilmek. Teknolojinin her geçen gün daha da geliştiği ve değiştiği dünyamızda son zamanlarda belki de en çok ihtiyaç duyulan şeylerden biri bir bilgisayarı en azından ortalama seviyede kullanabilmektir. Ayrıca yerine göre bazen yardıma ihtiyacı olanlara da el uzatmak güveninizi artırabilir. Bilgisayar kullanmayı bilmenin en iyi yolu, Bilgisayarın önünde bir şeyler (Ödev, iş, sunum vb.) yapmaktır.

         Dördüncü önerimiz, Araç kullanmayı bilmek. Günümüzde mesafelerin kısaldığını ve önemini yitirdiğini, eskiden uzun zaman ve enerji gerektiren yolculukların artık araçların vesilesiyle çok daha rahat ve kısa bir süre içinde yapılabildiğini biliyoruz. Ayrıca acil durumlarda en kısa süre içerisinde bir yardım merkezine veya hastaneye ulaşmak hayati önem taşıyabilmektedir. İşte bu sebeplerden dolayı araç kullanmayı bilenler bilmeyenlere hem daha şanslı hem de daha öndeler. Araç kullanmayı öğrenmek için sürücü kurslarına başvurabilirsiniz.

         Beşinci önerimiz, Bir müzik aletini çalabilmek. Yoğun iş ya da çalışma hayatından zaman zaman hepimizin bunaldığı, sıkıldığı ve farklı şeyler yapmaya ihtiyaç duyduğu ortadadır. Bu durumdan biraz olsun kurtulmanın eğlenceli ve çok faydalı yollarından bir tanesi işte sevdiğiniz ve istediğiniz bir müzik aletini yeteri kadar kullanmasını bilmektir. Bunun için Halk Eğitimi Merkezlerinde ücretsiz verilen kurslara katılabilirsiniz.

         Altıncı önerimiz, Bir yabancı dil konuşabilmek. İyice küreselleşen, adeta küresel bir köy haline gelen dünyamızda seyahatlerin kolaylaşması ve sıklaşması, insanların refah düzeyinin artmasıyla dünya çapında turizmin canlanması, farklı milletlerden insanların değişik ülkeleri ziyaret etmesine olanak sağladı. Bunun doğal bir sonucu olarak, insanlar birbiriyle iletişim kurmak, etkileşim halinde olmak zorunda kaldı. Bu durum yabancı dilin önemini ve gerekliliğini ortaya çıkardı. Yabancı diller arasında en yaygın kullanılan dil, bildiğiniz gibi, İngilizce. Herhangi bir yabancı dil öğrenmek için Halk Eğitimi Merkezlerinde ücretsiz verilen kurslara ya da özel dil kurslarına katılabilirsiniz.

         Yedinci ve son önerimiz, Yemek yapabilmek. Annemizin, eşimizin ya da aşçılarımız rahatça yaparak masaya koyduğu yemekleri her zaman bulmak mümkün olmayabilir. Bu durumda hiç değilse birkaç yemeğin nasıl yapıldığını bilmek size ciddi bir kolaylık sağlayacaktır. Bunun için annenizden ya da yemek yapmayı iyi bilen birinden tarifleri alabilirsiniz.

         Bu öneriler zamanla değişebileceği, bu önerilere yeni öneriler de eklenebilir. Ama bilmeniz gereken, kendinizi geliştirmenin yolu eğitim kurumlarında, kurslarda ya da kendi belirlediğiniz her hangi bir yerde öğrenmek istediğiniz o şeye samimiyetle vakit ayırıp çalışmaktır.

İzlenme: 744 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ