Haber Tahtası

Arazi Toplulaştırma Nedir?

Mustafa Kaan CENGİZ

Mustafa Kaan CENGİZ

E-Posta :

İnsanlığın temel ihtiyaçlarından olan arazilerimiz için önlem almak artık daha büyük bir ihtiyaç. Hızla artan ve hep daha fazlasını isteyen bir nüfus, gitgide azalan araziler, miras sorunları ile geleceğe taşınmakta zorlanan arazilerimiz gelecekte nasıl olacak?
 
Farkındayız ya da değiliz çevremiz de birçok sorun var ve bunlardan biri de Arazi Toplulaştırma. Başta bu konu olmak üzere bazı konulara değinmekte fayda görüyorum. Nüfus hızla artıyor ve her çağın kendine göre farklı ihtiyaçları oluyor. Taştan topraktan ekmeğimizi çıkardığımız şu zamanda arazi koruma önem sırasında ilklere oynamalı. Toprağımızı korumalıyız! Başta kulağa tuhaf gelebilir “Ya kardeşim toprağın korunmaya ihtiyacı mı var?” gibi düşünülebilir. Ama bir yerden başlamalı en azından farkında olmamız gerekir. Oysa bunun için 5403 Sayılı Toprak koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu şeklinde uygulama yönetmelikleri yasalar da mevcut.

Kozan’da 17 köyde çalışmalar başladı ve bunları diğer köyler takip edecek. Eski araziler, tarlalar, bahçeler yeniden şekillenecek ve eski sınırlar iptal olacak. Ne kadar maneviyatı var deyip vazgeçemesek de arazilerimizin yeterli geçim bütünlüğü sağlaması gerekmekte. Sulama projeleri; yeni, kullanışlı ve kaliteli yollar, daha çok elektrik ihtiyaçlarımızdan bazıları. Bunların yanında akıllı tarım için de fırsatların oluşması en temelde Arazi Toplulaştırmadan geçer.

Eskiden arazi, yolunun olmaması veya yakınında su bulunmaması gibi nedenlerden işlenemiyordu. Buna bağlı olarak hem sahibinin kullanımını sınırlandırıyor hem de arazinin satılmasına ve el değiştirmesine engel oluyordu. Oysa Arazi Toplulaştırma Projesinin uygulandığı yerlerde yeni yollar, sulama kanalları, enerji nakil hatları gibi birçok hizmet devreye girecek. Bunun sonucunda da bahsedilen sorun ortadan kalkmış, ekstradan ulaşımda yakıt masrafı düşmüş olacak. Sürülmeye elverişsiz şekilsiz araziler kullanılabilir hale gelirken yıllar öncesine dayanan eski ölçümlerin neden olduğu sınır ve alan problemleri artık son bulacak. Değişik sebeplerden bir karış toprak için mahkemelik olunmaması, işlerin daha da zorlaşmaması, gereksiz masraf yüküne girilmemesi için dilimiz döndüğünce anlattık. Buna rağmen kişinin itiraz hakkı her zaman vardır, değerlendirilir.

Artık Üzeyir Ağa köyün farklı on yerini ekmek yerine köyün bir yerinde tarlasına bahçesine ulaşabilecek. Devlet desteklerinden kolayca faydalanabilecek ve eskisinden daha değerli topraklara kavuşacak. rnBizde bu yörenin evladı olarak bu bölgede faaliyet sürmekteyiz. Çevremizdeki değişikliğin bilinmesi adına bir açıklamaya yapalım istedik. Arsa ve Arazi kullanımı ile ilgili sorunlarınız konusunda MKC Harita Mühendislik Firmasına gelerek bir çay içebilir, muhabbet edebiliriz.

Mustafa Kaan CENGİZ
Harita & Kadastro Mühendisi

İzlenme: 760 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ