Haber Tahtası

ADALET

Selçuk BAŞER

Selçuk BAŞER

E-Posta : selcukbaser@outlook.com.tr

Adalet kelimesi köken olarak Arapça olmakla birlikte; adillik, hakkı gözetme anlamlarına gelmektedir. El adl-ü esasül mülk sözü size hiç yabancı gelmiyor değil mi? Bu sözün anlamı: Adalet mülkün temelidir şeklindedir. Her ne kadar bu söz başka kişilere atfedilse de sözün asıl sahibi Hz. Ömer (r.a)‘dır. Buradaki mâna ise insanın mal mülk sahibi olması için adalet gereklidir değildir. Çünkü oradaki mülk kelimesi melik kelimesiyle aynı kökten gelir. Ve melik kelimesi yönetmek, yöneten demektir. Yani hakiki mana; adalet, adil davranmak yönetmenin temelidir.

Bu sebepten zarurettir ki yöneticilerimizin adil olması elzemdir. Bir hadisi şerifte şöyle söylüyor hz. Peygamber (s.a.v.) efendimiz: Nasıl olursanız, öyle idare edilirsiniz. Ben bu gün Kozan sokaklarına baktığım zaman köhneleşmiş ve sapmış bir kavim görmüyorum. Tam tersine dindar, ahlaki değerlere sahip çıkma eğiliminde olan, ülke ve milletinin huzur ve refahını isteyen bir Anadolu görüyorum. Buram buram toprak kokan, ilmek ilmek tarih yazan bir Kozan ve dahası geçmişteki şanlı tarihinin, gül alıp gül satan atalarının milli ve manevi duygularına sahip bir Kozan görüyorum. Tek bir nüans tefrikası mevcut o da; günlük hayatın geçim sıkıntısı, iş, güç, telaşesi ve ruhsal çöküntü girdabının içine sürüklenmeye meyil ettirilen insanların değerlerinin üzerindeki kül tabakası. Eğer ki bir silkinip şu kül tabakasını üzerimizden atabilelim. Şu ölü toprağını batının süslü yalanlarıyla birlikte çıktığı mezara gömebilelim. İşte o vakit diyeceğiz; kardeşim, davanda hakkı gözet. Adalet senin kılıcın olsun. Sen Allah’ın yer yüzüne halife olarak gönderdiği kişisin. Kuranda böyle geçiyor.

Bakara suresi 30. ayet meali şöyle: Ve Rabbin meleklere: “Muhakkak ki Ben yeryüzünde bir halife kılacağım.” demişti. (Melekler de): “Orada fesat çıkaracak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Biz Seni, hamd ile tesbih ve seni takdis ediyoruz.” dediler. (Rabbin de): “Muhakkak ki ben, sizin bilmediklerinizi bilirim.” buyurdu. Ey insan oğlu; sen yer yüzünde Allah’ın halifesiyken bir de dünyada taşkınlık mı çıkarıyorsun. Yoksa eşe dosta akrabaya tanıdığa tanımadığa zulüm mü ediyorsun. Eğer gerçekten zulmedip de adaleti gözetmiyorsan vay haline.

Bir adalet örneği peygamberimizden nakledip yazımın son satırlarına gelmekteyim: Vaktiyle bir adam hz. Peygamberin yanına gelerek; -Ya rasulallah benim bir iş yerim var ve burada işçileri çalıştırıyorum. Ey Allah’ın rasulü onlara ne kadar ücret ödersem Allah onların hesabını benden sormaz? Peygamber efendimiz buyurmuş: - sen o iş yerinde git ve bir gün çalış kendine ne kadar ücret ödemeyi doğru buluyorsan işçilerine de o kadar ücret öde. O zaman Allah u teala hazretleri senden bunun hesabını sormaz. İşte değerli dostlar; adalet dediğimiz şey bu. Değer dediğimiz ve gerçekten savunmaya ve sahip olmaya değen şey budur. Biraz empatidir kökeninde olan. Kendini biraz karşındakinin yerine koymaktır adalet. Allah cümlemize adil davranmayı, hakkı gözetmeyi nasip etsin. Allah yâr ve yardımcımız olsun.

İzlenme: 873 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Our beautiful Hozam

    Misafir: Çok fazIa hedef koyarsan, en önemIisini ıskaIarsınız. 27 Eylül 2016 15:00

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ