Haber Tahtası

GIDA

Selçuk BAŞER

Selçuk BAŞER

E-Posta : selcukbaser@outlook.com.tr

        Erzurumlu İbrahim hakkı hazretleri buyuruyor ki; bir insan sadece ekmek yese su içse hiç hastalanmaz. Tabi bu sözü doğru anlamak lazım. Din laubaliliği kaldırmaz dostlarım. Her hangi bir unsuru ile dalga geçilmez dikkat edilirse dua edilirken en önemli husus ihlastır, samimiyettir, cânı gönülden etmektir.
       
        Efendim oruç aç kalmaktır; hayır efendim oruç aç kalmak değildir. O yüzden iftarda, sahurda tıka basa yemek doğru değildir. Nitekim fazla yemek yemeyle çok güçlü olunmaz. Tam aksine yenilen yemekle birlikte hem şifa vardır hem de hastalık ve zahmet vardır. Adam da böbrek taşı oluşuyor bunun sebebi nedir. Gökten gelmiyor ya. Yediği gıdanın içinde kalsiyum vardır oksitlenir taşa dönüşür. Şimdi bunun çok çeşitlileri de mevcuttur elbette. Bunlar gıdalardan oluşmaktadır.
       
        Tabi yazının başında da dediğim gibi doğru anlamak lazım. Hastalığı da sağlığı da veren hazreti Allah'tır. Hoş gerçi can kimindir de. Mal, mülk, gıda kimindir ki. Bekçiyiz hepimiz bu hayatta.
       
        Bir hadisi şerifte peygamber (s.a.v.) efendimiz buyuruyor ki: la aişeyi illa ayşul ahire. Manası şöyledir; hiç bir güzel yaşam yoktur ancak ahiretin güzel yaşamı vardır. Dünya hayatı mutlu olunacak bir yer değildir. Bunları siz okuyorsunuz ben söylüyorum, yazıyorum amma mühim olan bunlar değil de bunun idrakidir. İdrak ile de kalmayıp gerek zihni olarak gerek fiili olarak icraata dökmek gerekir. Yahu rızkı veren Allah'tır tamam kardeşim amenna lakin sen gördüğün bir miskini yiyeceği yok diye ötelersen, yanında bulunmaktan utanırsan. Eyvah bunu da çağırırsak bizim yemeklerimizi yer çerezimizi yer diye endişeleniyorsan bil ki bir aksaklık var.

        Binaenaleyh çünkü senin diye bir şey yoktur. Sen bekçilik ettin hamallık ettin diye mal senin mi oldu. Malın sahibi zaten Allah'tır. İşte insan bu benlikten, kıyafetten, nefisten kurtulabilirse onun için artık dünya etkisiz kalır. Derdi dünya olanın dünya kadar derdi olur demiş hazreti Yunus Emre. Yine

Ne varlığa sevinirim,
   Ne yokluğa yerinirim. 
Aşkın ile avunurum. 
    Bana seni gerek seni...

        Diyebilmek için bu can yükünden kurtulmak icap eder. Allah (c.c) cümlemize öyle bir tecrübe versin ki nihayetinde kalp gözlerimiz açılıversin de. Eğriyi eğri doğruyu doğru diye görüverebilelim ve dahası doğruyu bilerek doğruyu yapabilmeyi nasip etsin. Âmin.

İzlenme: 770 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ