Haber Tahtası

Kontrast

Selçuk BAŞER

Selçuk BAŞER

E-Posta : selcukbaser@outlook.com.tr

Doğayı, insanları ve toplumu anlama çalışmalarımız devam ediyor. Bu hafta belki de pek çoğumuzun televizyonlardan başka hiçbir yerde görmediği yahut kullanmadığı bir ifade olan kontrastı ele alacağız. Maksadım şimşekler gibi birden bire dünyayı aydınlatmak değil sokak lambaları gibi adım adım fark ettiklerimi birazda derinleştirerek sizlere aktarmaktır.

“Her şey zıttı ile kaimdir.” Sözünü duymuşsunuzdur. Bu söz Zâriyat suresi 49. ayetin tefsirinde ve mealinde geçer. Ayetin meali şöyledir: Ve biz her şeyden(zıddıyla kaim olarak) çift yarattık. Umulur ki böylece siz tezekkür edersiniz. Burada Allah Teâlâ biz kullarının düşünüp akıl yürütmesi tefekkür edebilmesi için yol gösteriyor. Tezekkür kelimesi düşünmek, öğüt almak anlamındadır. Her şeyin zıddıyla var olması ne demektir! Beyazdan başka hiçbir nesnenin olmadığı saf yokluk âleminde akıl neyi anlayabilir. Anlaşılabilir olmak dediğimizde bu kelimenin kökü olan an kelimesi nedir?Anla kelimesinin kökü an kelimesidir. Eski Oğuz Türkçesinde akıl ve hatır kelimelerini karşılar. Hatırlamak da anlamakta aklın bir icraatıdır.

Esas itibarı ile an kelimesinin var olabilmesi iki zıtlığa bağlıdır. An kelimesi iki mefhum(kavram) arasında bağ kurabilmek demektir. Beyaz olmadan siyah bilinebilir mi. İyi olmadan kötü, doğru olmadan yanlış, güzellik olmadan çirkinlik, sağlam olmadan bozuk bilinebilir mi? Bu örnekler hep birbirine muhtaçtır. Tabiatta bir yönetim biçimidir zıtlık. Varlık biçimidir. Yıllarca hükümdarlar ülkelerini ve dünyayı böylece yönetmişlerdir. Kendilerine bir düşman seçmiş o düşmana karşı mücadele vermişlerdir.

Erikson’ un kimlik statülerinden biri ters kimliktir. İlginçtir günlük hayatta baktığımızda bazı ailelerin çocukları ailelerin görüşlerinin tam tersi yönde bir kimliğe bürünür bir kişilik ve hayat felsefesini benimserler. İmamın çocuğu serseri olur. Dini yönü zayıf olan birinin çocuğu gider bir tarikata intisap eder. Hâkimin çocuğu gider hırsızlık yapar. Bunlar ters kimliğe birer örnektir. Bu terslikler hayatı varoluşsal olarak anlamlı kılan durumlardır. Bu terslikler ilelebet mevcut olacaktır.

Başka bir zıtlık örneğini ise düğünlerimizde görmekteyiz. Damat tıraş olur, fondöten sürer, bakım yapar kendine ki diğer erkeklerden daha farklı olayım ve gelin adayı doğru bir tercih yaptığına kani olsun. Diğer erkekler sünepe gibi kalsın yanında ve bir kontrast meydana gelebilsin. Hakeza gelinde durum biraz daha mübağlalıdır. Bütün o debdebeli, şaşalı, gösterişli gelinlikler, duvaklar tamamıyla diğer kızlara nazaran bir zıtlık oluşturup damada doğru bir karar vediği kanaatini aşılamak mahiyetinde tezahür eder.

Hanım hanımcık nahif kızlarımızın polislere talip olmalarının altında yatan asıl sebeplerden biride yine kontrasttır. Kendi kendini koruyamadığı için bir koruyucuya duyduğu özlemin sonucudur bu temayül. Yine genç kızlarımızın serserilere bir meyli olduğu aşikârdır ve yine bunun sebebi de korunma içgüdüsünden gelmektedir. Hâlbuki bilmiyorlar ki o tip insanlar kendilerini korumaktan acizdirler.

Eğer Allah’ın varlığı açık olarak günümüzde bile mucizelerle veya direk zuhuru hak ile tecelli etseydi ortada bir zıtlık kalır mıydı? Şüphe diye bir şey olur muydu ve dahası imtihan diye bir şey mümkün müydü? Değildi. İşte sır, işte anlam, işte kontrast. Allah bu zıtlıklar dünyasında doğru safı tutabilmemizi nasip eylesin. Allaha emanet olunuz.

İzlenme: 646 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ