Haber Tahtası

MATEMATİK NASIL YAPILIR

Selçuk BAŞER

Selçuk BAŞER

E-Posta : selcukbaser@outlook.com.tr

MATEMATİK NASIL YAPILIR
            İhtiyaç, güdü(motivasyon) ve doyum(tatmin olma) arasında ciddi bir ilişki vardır. Matematik artık bir bilimin, bir sanatsal düşüncenin veya tarihe yön veren kalburüstü bir kişiliğe sahip olma kaygısının ötesinde fizyolojik ihtiyaçların temelini oluşturmaktadır. Buradan kastım matematiğin yenilebilir içilebilir bir şey olmadığı halde bu zaruri ihtiyaçları temine giden yolun ta kendisi olmasından mütevellittir. Ortaokulun son sınıfında teog sınavı; şimdilerde adı tekrar değişerek milli eğitim bakanlığı ortak sınavı olarak belirlenen sınavın en etkili etkenlerinden bir tanesi matematik. Lise mezunu olan bireylerin üniversiteye gidecekleri vakit girmeleri elzem olan ygs ve lys sınavlarının en baba derslerinden biri matematiktir. Üniversiteden mezun olan bir bireyin meslek hayatına atılabilmesi için büyük oranda ihtiyaç duyulan kpss sınavının genel yetenek bölümünün yarısı matematiktir. Üniversiteden mezun olan bir bireyin akademik kariyerine devam edebilmesi için muhtaç olduğu iki dersten biri matematiktir. Bunların dışında açık öğretim sınavları, dört yıllıklara geçiş sınavları ve daha adını dahi sayamadığımız sayısız sınavda matematik sorulur. Matematik kısaca bireyin istihdam edilebilmesi için aranan en temel mukayese şartıdır.
            Hal böyle iken bir matematikçi olarak pek çok kere muhatap olduğum şu soruların yanıtını bu yazımda yazmak ve daha fazla kesime ve daha ayrıntılı anlatabilmek ve faydalı olmak amacıyla böyle bir teşebbüste bulunuyorum. Sorular şu şekildedir:
-Hocam ben matematik yapamıyorum.
-Hocam bizim çocuk diğer dersleri yapıyor ama bir tek matematiği yapamıyor.
Halk eğitim merkezinde derse gelen öğrencilere sorduğumda matematikten kaç net yapıyorsunuz?
-Hocam yapsak burada ne işimiz var.
Cevapları ile çok defa karşılaştık.
 
Bir kelimeyi kökünden kökeninden incelersek akılda çok daha kalıcı olur ve derinlemesine anlaşılabilir, idrak seviyesi artar. Matematik eski yunanda “matesis” yani “bilinmesi gereken şey” demektir. Çağdaş olarak; ardışık soyutlamalar ve genellemeler bütünü denir matematik için. Gelişim psikolojisinin bir gereği olarak bireyin soyut kavramların idrakine varabilmesi belirli bir yaş gerektirir. Soyut kavramların idraki 11 yaş civarında başlar. Matematiğin soyut olduğu ise tanımıyla sabittir zaten. Her kavramı herkes anlayamaz. Her yaşta hiç anlayamaz. Yapılan bir araştırma sonucu; günümüzde demokrasi kelimesi 21 yaşından önce tam anlamıyla idrak edilemediğini ortaya koymuştur. Bu sebeple matematik öğretimi yaş göz önüne alınarak, somutlaştırılarak, yaşama yakınlaştırılarak, yakından uzağa örnekler verilerek ve bilişsel köprüler kurarak; zihinde bağlar oluşturarak anlatılmalıdır.
Matematik: Pür matematik ve uygulamalı matematik olarak ikiye ayrılır. Pür matematik teorik ve soyut olan matematiktir. Uygulamalı matematik ise trigonometri, tasarım geometrisi, istatistik ve olasılık diye dallara ayrılır.
Vaktiyle bir manzumemde şöyle bir söz söylemiştim:
“Zor diye bir şey yoktur. Bazıları dikkat gerektirir, bazıları hilkat.” Bu sözde hilkat kelimesi yaradılış demektir. Esasen genetik kodun önemini inkâr etmek anlamsızdır. Yaradılış itibarı ile bazı insanlar daha zekidir. Kavrama kabiliyeti, soyutlama yetisi, sentez istidadı yüksek olan bireylerin daha başarılı olması kaçınılmazdır. Ama doğru zamanda doğru yerde olmak diye bir tabir vardır. Türkiye’de bir şeyler olmak çok kolaydır. Çünkü her şey sınavla oluyor ve doğru konuya çalışan, doğru stratejiye sahip olan herkes istediği bölüme girip istediği mesleği yapabilir.
  Matematikte başarılı olmak biraz ilgi alaka gerektirir. Küçük adımlar ilkesi ile sık tekrarlarla, anında dönüt düzeltme yöntemleri ile öğrenme; programlı, zamana yayılmış, pratik ve kalıcı olabilir. Bunun için ise sizin her sorunuza doğru cevap verebilecek, model ve grafikleri çizebilecek bir yardımcıya bir rehbere ihtiyacınız var. Nasibiniz varmış ki bu yazıyı okuyorsunuz çünkü benim size verebileceğim üç tane yardımcı var. Çok ahlaklıdırlar, asla alay etmezler, pek çok sorunuza doğru cevap verirler. İşte bu üç yardımcı:
­-Microsoft mathematics (2011 yılında Microsoft tarafından yapılmış ücretsiz bir uygulama, ortaokul, lise ve temel düzeyde üniversite matematiğine hitap eder. Bu programla yapabileceklerinizi saysam bu yazı bir kitap kadar olur.)
-GeoGebra (son derece kullanışlı bir geometri programı, Öklid geometrisini en ince ayrıntısına kadar gerçekler.)
-www.wolframalpha.com (dinamik matematik hesapları yapabilen ve çok ciddi bir fonksiyon literatürüne, matematik kütüphanesine sahip bir web sitesidir. En karışık integral hesaplarını bile saniyeler içinde yapabilir.)
Grafik çizdirerek çalışmak görsel hitap biçimi olduğundan hatırımızda çok daha uzun süre kalabilir ve anlamamızı kolaylaştırır. Örneğin bir tanıdığınızın ismini hatırlamakta zorlanırsınız ama simasını çok hızlı ve rahat hatırlayabilirsiniz. Bu yüzden görsellik önemlidir. George Contor’ın 1800’lü yıllarda kurduğu küme teorisini John Venn’in  bulduğu ve kendi soyadını verdiği ven şeması ile çok rahat algılayabiliyoruz. Bu tip somut modeller çok çok çok önemlidir. Lineer vektör sistemini anlamadığım zamanlarda vektörel iç çarpım işlemi benim için tam bir muamma idi. Fakültedeki hocamdan bunu modellemesini istedim. Yaparız bir ara dedi ama benim ne onu bekleyecek zamanın ne de tekrar gelip soracak alçak gönüllülüğüm vardı. Bir atasözü tırnağın varsa başını kaşı. Kendim modelledim ve hiç unutmuyorum.
 
Bir başka unsur formüllerin nereden geldiğini bilin. Sıkıştığınız zaman formülü ezbere bilmeseniz bile çıkarın. Formülleri ilk defa bulanlarda düşünerek buluyorlar. Matematik kümülatif bir bilimdir. Birikimlidir. Zamanla ekleyerek, bina ederek ilerler.
  Boş zamanlarınızda matematik düşünün. Hiçbir şey kaybetmezsiniz aksine tefekkür etmiş olursunuz sevap kazanırsınız.
Ön test son test yapın. Derse başlamadan bir test çözün birde testi bitirince bir test çözün. İkisini mukayese ettiğinizde farklar size neyi örendiğinizi, yapamadıklarınız ise size neyin öğrenmeniz gerektiğini gösterir.
Hebb diye bir adam var. Beyin temelli öğrenmeyi savunur. İtibar edilmesi gereken kısmı şurasıdır. Beynin bir takım maddelere ihtiyacı vardır. Nasıl ki tuğla olmadan harç olmadan duvar örülemiyorsa beyinde potasyum, glikoz, kanda demir, B 12 vitaminleri ve omega 3 olmadan verim almak çok zordur. Önlem şudur; pekmez, ceviz, kepekli ekmek(tam buğday ekmeği), okyanus balığı(ton balıklarının içinde var, konserve olanlarında)  bu gıdaların beyne çok faydası olur. Öğrenmeyi kolaylaştırır.
Neyi ne kadar öğrenmeliyiz? Çözebildiğiniz soruları sürekli çözüp durmayın, dolap beygirleri gibi olduğunuz yerde sayarsınız. Olabildiğince farklı soru tipleri bulmaya çalışın. Bunları not alın. Küçük kâğıtlara yazın. Olmadık bir yerde bir arkadaşınıza sorun. Muhtemelen o öğrenemeyecektir ve kimi zaman küçükte düşecektir ama olsun. O öğrenemezse siz öğrenirsiniz. Küçük düşerse sizi küçük düşürmek için çalışıp size soru soracaktır en kötü ihtimalle sizde hırsla tek seferde öğrenirsiniz sorduğu soruyu ve cevabı. Her hâlükârda karlı çıkarsınız. Küçük kartlara yazın, duvara yapıştırın, ayakkabınızın içine koyun, aynanın kenarına yapıştırın. Evren sizin için bir öğrenme ortamı olsun. Hayat boyu değil evren boyu öğrenme olsun sizinkisi. Yalnız kartlara yazdığınız bilgiler kesin ve doğru olsun işinize yarayacağından emin olun.
 
Son olarak etimolojik çalışın. Bir kelime duyduğunuzda en derinine kadar, ilk söyleyen niçin söylemiş ona kadar inin. Mesela trigonometri. Çok enteresan bir kelime uzaydan gelmiş gibi duruyor. Hâlbuki hakikat şudur:  Tri üç demektir, gonom kenar demektir, metri ölçüm demektir. Sonuç olarak üç kenarlıların ölçümü demektir bu tabir. Yani üçgenin ölçümüdür bütün iş. Yazacak daha bir sürü husus var ama şimdilik bu kadarının kâfi olduğuna kâniyim. Allah’a emanet olun…
    

İzlenme: 1675 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
 • Teşekkürler

  Misafir: Hocam çok faydali olacagina inaniyorum. Ne guzel anlatmissiniz. Kaleminize emeginize saglik. Bende bizzat uygulucam insallah. 23 Eylül 2015 12:28

 • KİMİN HOCASI YA

  Misafir: Bizim hocamız budur ya 21 Şubat 2016 17:14

 • 7A

  Misafir: DOĞRUDUR HOCAM. 09 Haziran 2016 18:28

 • Cihan BL

  Misafir: ALLAH yardımcınız olsun hocam seneye size veda edecez buarada ben 8a öğrencilerinden 01 Aralık 2016 08:42

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ