Haber Tahtası

MUTLU OLMA SANATINDAN NOTLAR 1

Selçuk BAŞER

Selçuk BAŞER

E-Posta : selcukbaser@outlook.com.tr

                                              MUTLU OLMA SANATINDAN NOTLAR

Kısa bir süre önce bende ara ara vuku bulan bir çeşit rahatsızlık olan yeni fikirler ve felsefi görüşler edinme hastalığı yine nüksetti. Malumunuzdur ilçemizde pek fazla ilmi fikri ve edebi konferanslar söyleşiler paneller forumlar verilmemesi nedeniyle el mahkûm koşa koşa kitapların tozlu sayfalarını karıştırmaya gittim. Bende ki kitapların bu konuda yetersiz olduğunu görünce aklıma bilgisine ve zekasına güvendiğim eski yazarlardan birisi geldi Bertrand RUSSELL. Üye olduğum ve devamlı kitap aldığım bir internet sitesine girerek üç tane kitabını aldım. Şimdi kısa notlar aldığım ve bu yazımında biraz özeti mahiyetini taşıyacak niteliğinde olduğu Mutlu Olma Sanatı adlı kitap bu üç kitaptan bir tanesiydi.
RUSSELL kimdir?
Bertrand (Arthur William) Russell 1872-1970 yılları arasında yaşamış İngiliz mantıkçı ve düşünür matematiksel mantık alanındaki çalışmalarının yanı sıra nükleer silahsızlanmayı savunan bir filozoftur. 1950 yılında Nobel edebiyat ödülü almıştır.
MUTLU OLMAK
Amacımız nedir mutlu olmak mı yarışlarda birinci olmak mı? Eğer hayat bir yarışsa ve biz birinci olmaya çalışırsak ve bu gayretimizde nihayete ererse biz mutlu oluruz. Peki ya diğer insanlar…
Russell diyor ki: ben başkalarını düşünmeye başladığımda ilk defa gerçekten mutlu oldum. İnsanlar mutsuz olduklarında dertleriniz unutturacak şeylere yöneliyorlar. Bazılarının içkiye yönelmelerinin sebebi budur. İçki insanın günahkârlık duygusunu unutturuyor geçici bir rahatlık veriyor. Zaaflarını unutuyor bireyler.  Şu bir gerçek ki toplumumuz yediden yetmişe değişme arzusuyla yanıp tutuşmaya başlamaktadır. Ve bu sürekli değişime ayak uyduramamak insanları mutsuz etmektedir. Hâlbuki hakikatte insanın mutsuzluğu hatalı dünya görüşlerinden, hatalı ahlak kurallarından, yanlış yaşama alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Çünkü bu fikirler insanın mutlu olmasının temeli olan doğal hevesin ve iştahın önünde birer engeldir ve hevesin ve iştahın yok olmasına yol açar. Vahşi kapitalizm insanları sadece kendini düşünmeye sevk ediyor. Eğer sadece kendinizi düşünmekten kurtulur da başkalarını da düşünmeye başlarsanız işte o zaman mutluluk size kapılarını açacaktır.
                Politikacıların başarı sağlamalarının sırrı kendilerine olan tutkunluğun yerini toplumsal ilgilere ve gayelere bırakmalarındandır. Sürekli kendisiyle ilgilenen hayran olunmaya değmez bir kişidir. Bu sebeple işi gücü insanları kendine hayran bırakmaya çalışmak olan bir kişi hedefine hiçbir zaman ulaşamaz. Bu duyguların zıttı ise kibirdir. Kibrin kaynağı ise çekingenlik ve sıkılganlıktır. Bu duygudan kurtulmak için kişinin kendisine olan saygısını artırması gerekir. Kendisine tarafsız ve varoluşsal yaklaşmalıdır. Hatalarını, eksiklerini ve kusurlarını kabullenmelidir. Bunların kötü olduğu savını kafasında çıkarmalı yerine ise bunların bireysel birer farklılık olduğuna inanma ideolojisini getirmelidir.
                Birde byron mutsuzluğu vardır. Bu mutsuzluk entelektüel takılanların takındıkları sahte mutsuzluklarıdır. Mutsuzluklarından zevk aldıklarını düşünürler ve halkın derdiyle dertlendikleri kanaatini taşıyarak bir nevi halkı küçümserler. Ama mutlu olmayı bilen bir kişi mutsuz olmayı tercih eder mi?
                Hayat kahramanı kadın veya erkek, bir sürü felaketin arkasından mutlu bir sonla biten sinema filmi değildir. İnsanlar yaşar göreceklerini görürler. Ve ölürler yerlerini çocukları alır. Onlarda göreceklerini görürler. Ve onlarında yerini çocukları alır bunda üzülecek ne vardır ki. Eğer böyle olmasa ve sonsuza dek yaşasaydık eninde sonunda zevkler tadını yitirecekti ama şimdi bütün zevkler her daim tazedir.
 
Kaynak: bertrand Russell Mutlu Olma Sanatı, Say yayınları(184 sayfa)
                

İzlenme: 880 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • g s a

    Misafir: hocam bunu kim okicek 23 Eylül 2016 17:37

  • Our beautiful Hozam

    Misafir: Warring kaybedebiı but noncombatants have lost already. 23 Eylül 2016 17:36

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ