Haber Tahtası

Mutlu Olma Sanatından Notlar 2

Selçuk BAŞER

Selçuk BAŞER

E-Posta : selcukbaser@outlook.com.tr

 Mutlu Olma Sanatından Notlar 2

                Günümüzde günah hiç olmadığı kadar arttı ve biliyoruz ki günah aklın karşıtıdır. Günah bozulmayı getirir. Bozulmaysa insanı mutsuz eder. Tarih boyunca devirlerin aydınları arasından hiç kimse çağından memnun olmamıştır. Üniversite yıllarımdayken bir hocamız derse bir kitap getirmişti kitapta mısır papirüslerinin okunması ile elde edilmiş yazmalar vardı. Hatırlıyorum da bir kısmını m.ö. 2000’li yıllarda aileler çocuklarından şikâyetçi, hocaları şikâyetçi. Velhasıl herkes şikâyetçi. Şimdi merak etmişsinizdir ne yazıyor diye o yazmalarda: “ Devir çok bozuldu sonumuzu hiç iyi görmüyorum. Bir nesil yetişiyor ki sormayın. Böyle giderse elli yıla kalmaz sayısız felaketle karşılaşırız.” Adamlar devirlerin yeterince endişe duymuşlar. Lakin hiç gerek yokmuş sizin de tahmin ettiğiniz gibi. Günümüzde olanda budur. O kadar dert etmeye gerek yok yani.
                Bu gün değerlerimizi sorgulamadan attığımız bir dönemdeyiz. Şöyle ki yeni bir değer zaten üretmiyoruz bari eskisine sahip çıkalım. Maalesef oda yok. Değişmeyen birkaç değer var örneğin aşk.
Aşk insanların hazlarını artıran bir olgudur. Müzikten ay ışığından ve dahası hayattan alınan hazları tetikler. Âşık için en yüksek iyi sevilendir bu felsefe bireyin kafasında muhakeme yeteneğinin kayboluşundan dolayı fazlasıyla yer etmiştir. Aşk duygusunun yanında birde vicdan vardır. Vicdanı arıtan şey ise acıma ve dehşet duygularıdır. Bu duyguların tecessüs edebilmesi için dış dünyanın kan ve sinirlerle tadılması gerekir. Sırf akılla ideoloji ile bunlar kavranamaz. İnsanı mutlu eden eliyle dokunabildikleridir. Somut aktiviteleridir. İnsanı kederde mutlu eder kimi zaman. Vicdanını yıkar. Bu rahatlık ve mutluluk verir. Ben bazen arkadaşlarıma diyorum ki yazın arkadaşlar, kitap yazın dergi yazın, şiir yazın, hikâye yazın… Hâlbuki önce yazmamak lazımmış. Önce yaşamak lazımmış. İnsanımız yaşamıyor ki yazsın. Yaşamıyor ki mutlu olsun. Elleri toprağa batmayan tüketim toplumu ne mutluluğu arar ki. Bir birleriyle sonsuz bir yarışla korkunç bir telaşla rekabet için hammadde değeri taşıyan insanlık mutluluğun kaynağını başarı olarak görürse toplum bu bahtsızlığı kendi seçmiş olur. Başarı çok az kişiyi mutlu eder. Gurubun gerisi mutsuz olur. Amerikan filmlerinde hep kazananı gösterirler. Hayat öyle midir? Amerikalı çocuklar çok küçük yaşta sadece paranın önemli olduğuna inandırılırlar ve sonrada diğer her şeyi önemsiz görürler. Hâlbuki para nedir ya? Günümüzde zenginler ne yapacaklarını bilmezler. Saçma sapan şeylerle meşgul olurlar. Uçup kaçmaları paraşütle atlamaları wing suit base jumping yapmaları hep bundandır. Parayı ne yapacaklarının eğitimi de verilmelidir bireylere. Bu heyecan isteklerini dizginlemekte insanları mutsuz eder ya. Yorucu hayatlar insanları mutsuz eder. Film seyrederken hepimiz mutlu oluruz. Çünkü biz hiçbir şey yapmayız. Ve yorulmayız.
                Mutluluk gayret gerektirir. Feragat gerektirir. Topluma meyil gerektirir. Sağlıklı mutlu huzurlu olmanız dileği ile selametle…

İzlenme: 700 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ