Haber Tahtası

NEREYE BU GİDİŞ

Selçuk BAŞER

Selçuk BAŞER

E-Posta : selcukbaser@outlook.com.tr

Pek çok zaman köşe yazılarımda fevri davranırım ancak şuan ki durum bunu engelliyor. Ufak yollu da olsa bir soru sormak istiyorum; “fe eyne tezhebun” bu gidiş nereye. Kuran-ı kerimde tekvir suresinin 26. Ayetidir bu ayet. O halde Kuran’ı bırakıp da nereye gidiyorsunuz? Şeklindedir meali. Tekvir toplanmak demektir. Kuran-ı kerim’in 81. Suresi olup kıyameti anlatan bir suredir. Okuyunca tüyleri diken diken eden bir suredir. Çağrı filminde bu surenin geçtiği bir sahne vardı. Linki: https://www.youtube.com/watch?v=NiMotNd1vtQ

                Bu günlerde ülkemizin çok büyük bir imtihan verdiği aşikârdır. 7 haziran itibarı ile başlayan süreç henüz bitmemiştir ve hükumet kurulmadıkça da bitmeyecektir. Partilerin tutumlarının kendilerine göre haklılıkları var. Nitekim MHP- AKP koalisyonu kurulsaydı MHP seçmenini kaybedebilirdi. Nasıl ki Mete Han çini işgal etmemiş sadece vergiye bağlamışsa yıllar evvel MHP’nin de koalisyona evet dememesinin sebeplerinden biri budur. CHP ile taban tabana zıt olan bir parti AKP tutup da CHP ile koalisyon kursaydı bu sefer iki partide seçmen konusunda bir kayıp yaşardı. AKP’nin olmadığı bir hükumetin hükumetsizlikten daha kötü olduğu da ortada. %41 in yok sayıldığı bir hükumet olması pek tasvip edilemez. Lakin MHP-CHP-HDP hükumeti felaket senaryosu olacağından dile getirmek bile anlamsız. Şimdi bu süreci farklı açılardan ele alalım.
 
                Ekonomi ne durumda? Şuan itibarı ile çok büyük bir sarsıntı, spekülasyon yaşanmamakla birlikte direncimizin yavaş yavaş düştüğü ve ne kadar çabuk bu süreçten çıkarsak kâr dediğimiz bir zamandayız. Dolar bu gün tarihi rekorunu kırdı. 1 Amerikan doları 3.0010 Türk lirasına eşit oldu. Yolunuz düşerse bir sanayiye araç parçalarının fiyatlarını bir sorun, her şey tabir yerindeyse uçuşa geçmiş. İkinci el araba fiyatları ortada. Evlerin fiyatları yine hakeza aynı eğilimi gösteriyor.
                Para, ekonomi, piyasa, borsa can değildir. Bir gün gelir düzelir. Bu ülke kolay kurulmadı. Öyle kolaycada yıkılmaz Allah’ın izniyle.  Ya kaybedilen canlar. Ya onca sene okuyup polis olan abilerimiz, kardeşlerimiz. Ya doktorumuza ne demeli. Ya yüz başımıza. Televizyonlarda bir dakikalık haberler ile sölendi geçti. Kadere imanımız var, imanın şartıdır ama o kaybedilen canlar öyle kolay söyleniyor ki. 3 kişi şehit olmuş. 5 kişi şehit olmuş. Senin vatanının istihbaratı mı yok teknik desteği mi? Bunları durdurmak için ne bekliyorsun.
Bir tanıdığım anlatmasa inanmazdım. Kendisi uzman çavuş. Bir çukur yerden geçerken çapraz ateşe tutulduk. Dere kenarına mevzilendik, kafanı çıkarsan ateş edecekler. Şapkayı silahın ucuna takıyorum havaya kaldırıyorum. Şapkayı vuruyor keskin nişancı. Birkaç kez ateş ettirdim. Yerini tespit ettim. Bir hücumla dönerek ateş edip keskin nişancıyı vurdum diyor. Keskin nişancı vurulunca ateş etmeyi bıraktılar. Kaçışmaya başladılar. Askerlere dedim şehit olanları düzlüğe çıkarın. Sonrada yanıma birkaç asker daha alıp kaçanları takip ettim. Bir mağaraya saklandılar. Mağaranın kapısına dayandım el bombasının pimini çektim telsizden haber geldi. Komutan sordu napıyorsun uzman çavuşum diye. Komutanım sığınaklarını buldum elimde bomba hazır dedim. Komutan dedi ki “uzman çavuşun ismini vermiyorum” …….. derhal orayı terk et. Ya komutanım buldum yerlerini içerdeler, televizyon sesleri geliyor içerden dedim. Komutan: o bombayı patlatma derhal çıkın oradan dedi. Biz de çıkmak zorunda kaldık, çıkarken de oradan çok kaliteli botları ve yelekleri vardı taşıyabildiğimiz kadarını aldık, şişme yatak vardı onu aldık. Karargaha döndük.
İşte bu ülkede niye terör bitmiyor sebebi. Hiçbir zaman masum bir şekilde hakkını savunan insanın yapacağı bir şey değildir bu çirkin olaylar. Bir evliyanın sözüymüş; “70 kere 70 bin insanın kanı dökülmedikçe bu bölge durulmayacak” velhasıl bu bölge bizim elimizde olmayarak çok kan götürecek. Eskilerin bir sözü vardır. Kader kaderdir de bir sıçıramacık olurmuş. Yani bu tabir; kaderin üstünde ki kaderi söylüyor. Mümin kişinin duası Allah’ın kesinleşmiş hükmünü değiştirebilir. Kaderi değiştirebilir. İşte bir üst kaderin varlığı.
Eğitim öğretim sezonu başlamadı 28 Eylüle ertelendi. Tek sebebi turizm mi? Bu gün gelen şehit polis haberleri yarın şehit öğretmen haberlerine dönmeyecek mi. Doğu illerini sağlıklı bir şekilde kullanamayacak mıyız? Eğitimsiz bir nesil yetişmesin. Okullarımıza bu gün akıllı tahtalar takılıyor. Yapanlardan Allah razı olsun. Müthiş bir proje. İmkanları eşitleyen bir devrim. Bunu en iyi kullanabilecek donanım ve enerjiye sahip olanlar ise genç öğretmenlerimiz. Peki, şuan ne oluyor? Genç öğretmenler adaylık sınavıyla uğraşıyor. Bu saçma ve art niyetli sınavı da başka bir yazımda ele alayım inşâAllah.
 
               Dertler derya olmuş, bizde bir sandal, Allah yâr ve yardımcımız olsun. Dolar’ın ve Euro’nun 1’in altında olduğu, enflasyonun sıfırın altında olduğu bir Türkiye Cumhuriyeti devletinin Allah bizlere nasip etsin. Allah’a emanet olun.  

İzlenme: 887 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ