Haber Tahtası

Toplumların İslam’ı Yaşamasında Tarikatların Vakıfların Cemaatlerin Yeri Ve Önemi

Selçuk BAŞER

Selçuk BAŞER

E-Posta : selcukbaser@outlook.com.tr

                 Toplumların İslam’ı Yaşamasında Tarikatların Vakıfların Cemaatlerin Yeri Ve Önemi

Son birkaç yıl içerisinde cereyan eden vahim bir hadise hasebiyle toplumumuzun dine olan samimiyeti ve bu dini mübinin mihmandarı olan zümrelere bakış açısı hayli meyilli olduğu minvalde iyice ilerlemiştir. Herkes tarafından da biliniyor ki cemaat deyince akla gelen bir zümre bu baltalama eyleminin baş aktörüdür. İlk etki şu şekilde gözükmektedir; hayır yolunda hareket eden ve edecek olan toplulukların bu gün ayni ve nakdi yardım almalarının handikaplarla dolu olduğu görülmekte ve bir hendekte yine patlak veren bu olaylarla açılmaktadır. Bir takım art niyetli vatandaşlarımızın olmasıyla birlikte aklıselim ile hareket etmek isteyen memleket sakinlerimizde vardır. Yine hakeza bu şahıslar bir çeşit ikileme düşmektedirler. Şöyle ki devlete mi güvenecekler yahut hayır yapmak için intisap ettikleri topluluklara mı? Yoksa yıllarca hayır yapıyoruz derken aslında devletin kuyusunu kazanlara yardım mı etmekteydiler? Paraları Allah rızasına mı harcanmıştı yoksa ne şehit ne de gazi yoluna mı! Tabi tablo bu haldeyken şeytan ve nefsinde araya girmesiyle zaten hayır alanında nakıs gayrete sahip olanlar para vermek yerine vermemeyi daha makul ve mantıklı bulmaya başlamışlardır. Tarikatlar, vakıflara ve cemaatlere yakın olmayan insanlar sözüm ona tek başlarına islamı yaşayabileceklerini düşünen kişiler en ufak bir kıvılcımdan dahi etkilenmektedirler.
 
                Birlik olmakta hayır vardır. Tek bir nesne rüzgarın önünde çer çöp gibidir. Yel üfürür su götrür, harap olur. İslam cemaatin önemini çok net belirtmektedir. Cemaatle kılınan namaz 27 kat daha sevaplıdır. Hele Cuma kılınan yerdeyse daha da sevaplıdır. Cuma namazları, cenaze namazları, bayram namazları bunlara örnektir. Bir kişi çıksa dese ki ben tek başıma İslam’ı yaşayacağım. Bu ancak öncesinde ciddi bir eğitimle(nefis terbiyesiyle, seyri süluk ile) ancak mümkün olabilir. Zaten öyle bir insanda çıkıp tek başına yaşamak istemez halka faydalı olmak dururken. Binaenaleyh ben hiçbir yere intisap etmeden İslam’ı yaşarım diyen yalan söyler.
                Cemaat cem kökünden gelir buda toplanmak bir araya gelmek demektir. Cami kelimesi yine aynı köktendir. Mescidin ise çok küçük bir farkı vardır; mescitte Cuma namazı kılınmaz. Mescit ise sücud kökünden gelmiştir. Secde edilen yer demektir.
                Hayırların feth olması şerlerin def olması toplumda İslam’ın ne derece yaşandığına bağlıdır. Tarikatlar İslam meşalelerini dalgalandıran, yaşatan ve kaim kılan unsurlardır. Bu gün gidin bir camiye akşam namazından sonra bir kişi kalıpta ebvabin namazı kılıyorsa bilin ki bir gruba intisap etmiştir. Araştırın, hangisi kurana uygun hareket ediyor. Rasulün sünnetine uygun yaşıyorsa tartın ona göre bir hayır müessesesinde hizmet edin. Toplum için halk için Müslüman için ve hatta kâfir için bile faydası olacaktır sizin gayretinizin. Dünya hepten kâfirlerin eline kalsa birbirlerine bile zulmeder bunlar. Hâlbuki İslam kâfirin bile hakkını koruyor. Hak veriyor ona yaşama hakkı, ticaret hakkı mülk edinme ve hepsinden önemlisi dinini seçebilme hakkı.
                Birilerinin taşın altına elini koyması lazım. Sen yanmazsan ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. Çaba gerek gayret gerek hayır yolunda cömertlik gerek. Gaye hakkın rızasını kazanmaktır. Kısa dünya hayatını sonsuza çevirmektir. Benim en çok dikkatimi çeken ve zekasına hayran kaldığım adamlar youtube’nin facebook’un twitter’in kurucularıdır. Bunlar sadece birkaç misaldir. Bu adamlar bir sistem kurmuşlar halk çalışıp çabalayıp bu adamları sürekli zengin ediyor. You sen demek tube paylaş, yani kendin paylaş. O paylaşsın beriki izlesin sen para kazan. Adam ne yaptı azı çoğa çevirdi. Çoğu da sonsuza nerdeyse… İşte bizde bu kısıtlı limitli hayatı sonsuza çevirmeliyiz. Üstünlük ancak takva iledir. Hayırda yarışın. Eğer hayır işine katılamam başkalarından utanırım çekinirim diyorsan engel olma kötüleme en azından, kimseye zararın olmasın oda bir şeydir. Bu günlerde yine tefekkür için çok bariz örnekler var bakınız pazartesi günü ramazanın ilk günüydü. Aylardan haziran lakin sıcaklık çok düşük ve iklim çok rahat, bol bolda yağmur yağıyor. Rabbim bereketini üzerimizden kaldırmasın. Rabbim dünya ve ahiretimizi mamur eylesin. Hayırlı ramazanlar. Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü.

İzlenme: 968 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Merhaba a

    Misafir: Tube tüp demek sayın hocam 08 Haziran 2016 13:58

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

VİDEO GALERİ